נזקי השימוש בקנאביס – מה שלא סיפרו לכם

צמח הקנאביס תופס מקום נכבד בתרבות שלנו; למרות שבאופן רשמי הוא אינו חוקי, למעט שימוש רפואי בהיתר, השימוש בו הוא תופעה רחבת ממדים. אנשים רבים מעשנים את צמח הקנאביס, על צורותיו השונות (מריחואנה, חשיש…), באופן קבוע ואינם מודעים להשפעותיו ההרסניות. ככל הנראה לצמח הקנאביס ישנן תועלות רפואיות מסוימות, דבר שגרם לשינוי תפיסתי בקרב החברה והתייחסות אל צמח הקנאביס כדבר בריא. תפיסה זו מעוותת את העובדות. ישנו מרחק גדול בין שימוש רפואי מוגבל לבעיות רפואיות מסוימות, לבין שימוש בסם למטרות הנאה. הרי גם לאנטיביוטיקה ישנה תועלת רפואית, אך לא נעלה בדעתנו לעשות בה שימוש אחר.

אם נבחן את הנתונים נוכל לראות כי לצד התועלות הרפואיות, שעליהן ניתן להתווכח, השימוש יוצר התמכרות. ומסתבר שבניגוד לדעה הרווחת בציבור, לא כל כך קל לצאת מהתמכרות לקנאביס. אך לצד ההתמכרות לקנאביס ישנם גם נזקים בריאותיים שלא ניתן להתעלם מהם.

אז מה לא סיפרו לכם על צמח הקנאביס

בראש ובראשונה אנו חייבים להבין שאכן קיימת התמכרות לקנאביס. ההשפעות של ה"סוטול" אשר נתפסות כהשפעות חיוביות בידי המשתמשים, בעצם יוצרות הרגל שאנו הופכים להיות תלויים בו. אנו מתכחשים להתמכרות לקנאביס, משוכנעים שאנו יכולים להפסיק מתי שנרצה. אך בפועל הכל מתחיל ונגמר בעישון הצמח ואנו הולכים ומאבדים עניין בדברים אחרים. אך לא רק ההתמכרות והתלות היא הבעיה. מקובל להגיד כי אין מינון יתר של קנאביס, הרי מעולם לא שמענו על מוות כתוצאה ממנת יתר של קנאביס, כפי שעלול לקרות בסמים אחרים. אז אמנם לא מוות, אך בהחלט ישנן תופעות של מינון יתר; תופעות הכוללות התקפי פארנויה, חרדה, דופק מואץ, כאבי ראש, בלבול ואף הזיות.

השפעת הקנאביס, לצד תחושת האופוריה, גורמת לפגיעה בזיכרון ובקורדינציה, גם שעות לאחר השימוש למרות שלכאורה נראה שההשפעה חלפה – מה שיכול ליצור מצבי סיכון רבים, בעיקר בנהיגה.

לצד הנזקים הנגרמים מהשפעותיו הפסיכואקטיביות של הסם, ראוי להזכיר גם כי אופן צריכת הקנאביס פוגע בבריאותנו. הקנאביס נצרך בדרך כלל באמצעות עישון, לעתים בערבוב עם טבק. ובסופו של דבר אנו מכניסים לריאותינו עשן מזיק ומסוכן הגורם למחלות נשימה וסרטן. האם זה המחיר שתרצו לשלם תמורת תחושת סוטול קלה?

עוד נקודה שלא דיברנו עלייה היא על הקשר בין עישון קנאביס למחלות נפש. המדענים חלוקים על הנושא ומעטים יסכימו להגיד שקנאביס גורם למחלות נפש. כנראה שחסרים לנו עוד מחקרים על מנת להבין את מחלות הנפש ואת מוח האדם. אך ישנה נטייה להסכים כי הקנאביס יכול להביא להתפרצות פסיכוטית בקרב אלו הנושאים גנים מסוימים. כלומר הקנאביס אינו נחשב כגורם למחלה, אלא גורם המביא להתפרצותה.

ישנם גם מחקרים המזהירים מהשימוש בקרב בני נוער; בגילאים אלו בהם המוח עוד מתפתח, קיים חשש לנזק בלתי הפיך לתפקודי המוח.

גמילה מקנאביס

אם השימוש בקנאביס הפך לדבר יום יומי אתם זקוקים לגמילה מקנאביס וכדאי לפנות לטיפול. לא תמיד אנו ערים לנזקיו והוא נתפס אצלנו כדבר בלתי מזיק, אך כאשר עישון הקנאביס הופך להיות חלק משגרת היום שלנו, זוהי בעיה של ממש. הקנאביס מונע מאיתנו להגשים את מלוא הפוטנציאל שלנו. הוא עוצר אותנו וגורם לנו להרגיש עם זה טוב. כלומר הוא מונע מאיתנו לראות את הדברים כפי שהם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *